ruumide-rent-LMK-madal2


Tartu 2024
Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi raames linastuvad 5.–8. november Tartu Elektriteater'is põnevad dokumentaalfilmid Eestist ja Ukrainast, kirjust Londoni äärelinnast veel kirjuma Mumbaini, roosades sarides India naisõiguslastest hallide Rootsi hauakaevajateni. Kohal ka filmitegijad Uljana Osovska Ukrainast, Carl Olsson Rootsist, Nishtha Jain Indiast ja Marc Isaacs Inglismaalt.

Projekti ühe partnerina on Tartu Loomemajanduskeskusel hea meel tervitada filmitegijaid ka enda juures Kalevi tänaval, kus viiakse läbi meistriklasse kõigile huvilistele.

Filmitegijad tulevad Lõuna-Eestit avastama Tartu 2024 residentuuri raames, kus nad tutvuvad nii Tartu kui väiksemate kogukondade ja küladega. Dokprogrammi kunstiline juht Kaarel Kuurmaa: "Novembris on meil hea meel tervitada Tartu residentuuris väga põnevaid autoreid, kellel on Eestiga juba eelnevalt väga huvitavaid seoseid. Mõnigi neist on juba varasemalt Eestit külastanud festivalide raames ning mõned on ka eestlastega filmialast koostööd teinud. Meie residentuuriprogrammi kaugeim külaline on India tuntuim dokumentalist Nishtha Jain, kelle filme on varasemalt näidanud nii Tartuff, Maailmafilm, Pärnu filmifestival, PÖFF ja DocPoint Tallinn, tehes temast ilmselt Eestis enim eri festivalidel osalenud välismaise režissööri."

5.–8. novembril Tartu Elektriteatri kohtumisõhtutel näidatakse filmitegijate tuntumaid dokumentaalfilme, millele järgnevad vestlused nähtu üle. Lisaks saavad huvilised võtta osa filmitegijate meistriklassidest. Programmis on mitmeid Eesti publikule tuntud filme – Carl Olssoni "Teel taevasse", Marc Isaacsi "Režissööri kodu", Uljana Osovska "Sõda ja puuhobune" on linastunud varasemalt DocPoint festivalil. "Sõda ja puuhobune" pälvis sel aastal ka Pärnu filmifestivalil Eesti rahva auhinna, filmi kaasprodutsendiks on Ülo Pikkov (Silmviburlane). Carl Olssoni dokumentaal "Teel taevasse", mille kaasprodutsendiks on Ivo Felt (Allfilm) esilinastus 2020. aastal Rotterdami rahvusvahelisel filmifestivalil ning oli nomineeritud Göteborgis, Thessalonikis ja Camerimage'il. 

Briti režissöör Marc Isaacs võtab oma Eesti külastusele eelnevad mõtted hästi kokku ilmselt paljudele filmiloojatele tuttava tõdemusega: "Tavaliselt keskendun filmides oma kodu lähedal olevatele inimestele ja kohtadele mis on mulle tuttavad. Eestisse tulles on mul kõrvaltvaataja pilk, nii et kõik, millele otsustan keskenduda, on sellest vaatenurgast. Inimesed aga elavad kõikjal rõõmus, kurbuses, armastuses, üksinduses, nii et vahet pole, kas ma filmin Ühendkuningriigis või planeedi kaugemas nurgas. Inimesed on inimesed."

Ellujäämise Kunstide Dokprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. 2022.–2023. aastal kutsub Dokprogramm rahvusvaheliselt tuntud dokfilmi režissööre Lõuna-Eestisse residentuuri. Iga filmitegija toob Tartu Elektriteatrisse paremiku oma filmidest ning viib läbi meistriklassi Tartus või meediaõppepäeva mõnes Lõuna-Eesti koolis. 2022. aasta detsembris valitakse läbi ideekonkursi kaheksa lühifilmi, mis valmivad 2024. aasta kevadeks. Dokprogrammi elluviiaks on MTÜ Tartu Filmiselts. Residentuuride partner on Tartu Loomemajanduskeskus. Projekti finantseerivad Sihtasutus Tartu 2024 ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Sündmustele on sissepääs tasuta!

Loe lähemalt:
https://tartudok2024.ee/
https://tartudok2024.ee/sundmused/



tartu linnregionaalarengu fond