“Maastikud ja kehad” on Saksa lavastaja ja filmitegija Daniel Kötteri viieosaline lavastusteseeria, mille viimane osa “Põlevkivi” produtseeritakse Eestis.
Kokku uurib Kötter kaevanduspiirkondi Saksamaal, Lääne-Paapuas, Kongos ja Eestis, Ida-Virumaal. Koostöös muusikute, etenduskunstnike ja kohalike kaevuritega uuritakse projekti käigus ressursside (koltan, kuld, pruunsüsi, põlevkivi) kaevandamise mõju maastike muutumisele ning sellest tulenevat elukeskkonna muutumist ning mõju inimestele.
Uurimusega Ida-Virumaa kaevanduste piirkonnas alustas meeskond juba 2021. aasta veebruaris. Projekt keskendub põlevkivi kaevandamisele Euroopa äärealadel ja selle territoriaalsele mõjule Eesti vene vähemustele.
Ida-Virumaa kaevandusi peegeldava lavastuse “Põlevkivi”, alapealkirjaga “Maastikud ja kehad nr 5” teatriprojekti showing, vestlusringid ja filmiõhtu toimuvad augustis 2021 Tartus ja Narvas. Lavastuse maailma esietendus toimub Saksamaal, rahvusvahelise etenduskunstide festivali Weimar Kunstfest raames septembris 2021, kui esitletakse kõiki viit osa lavastusteseeriast “Maastikud ja kehad”.
“Põlevkivi” lavastusprojekti käigus saavad kokku Saksa lavastaja, eesti antropoloogid, Ida-Virumaa juurtega bändi KEETAI, eesotsas noore andeka muusiku Pavel Zionoviga, piirkonnas elavad eestivenelased ning kaevurid. Eesmärgiks on tutvustada Ida-Virumaa kaevanduste sulgemise ehk PÕXIT-iga seotud probleemistikku ja keskkonnaõigluse teemat publikule üle Eesti. Käesoleval suvel toimuvad Tartus ja Narvas teatriprojekti showing, vestlusringid, Daniel Kötteri filmiprogrammi ja filmiõhtu põlevkivi kaevandamise teemal.
Eesti esietendus leiab aset uue rahvusvahelise etenduskunstide festivali Performa Borealise pilootfestivalil 2022. aasta suve lõpus, mis on Tartu Loomemajanduskeskusel plaanis kutsuda ellu Euroopa Kultuuripealinna Tartu 2024 raames. Rahvusvahelise etenduskunstide festivali Performa Borealise teemaks on sotsiaalselt vastutustundlik ja keskkonnateadlik teater.
Tartu Loomemajanduskeskuse juht Kristiina Reidolv: “Meie jaoks on ühelt poolt oluline tutvustada Eesti publikule interdistsiplinaarseid lavastajaid Euroopa kaasaegsete etenduskunstide skeenelt ning teisalt tõsta fookusesse nii sotsiaalsed kui keskkonnaalased teravad probleemipüstitused, millel on globaalne haare”.
Daniel Kötter on Saksa teatrilavastaja ja filmirežissöör, kes ühendab eksperimentaalfilmi tehnikaid performatiivsete ja dokumentaalsete lavastuselementidega. Tema filme on näidatud kogu maailmas arvukatel filmi- ja videokunsti festivalidel, galeriides, teatrites ja kontserdisaalides. Tema dokumentaalfilm “Hashti Teheran” (2017, 60 ') võitis 2017. aastal Saksamaa lühifilmide eriauhinna. Samuti on ta lavastanud mitmeid interdistsiplinaarseid dokumentaalteatri lavastusi, mida on esitletud mitmetel rahvusvahelistel festivalidel.
“Põlevkivi” produtsentideks on Tartu Loomemajanduskeskus ja MTÜ Prothemus.
Projekti toetavad Tartu linnavalitsus, British Council, Eesti Kultuurkapital ning Goethe Instituut ja Doppelpass, Kulturstiftung des Bundes (Saksamaa).