Tartu Loomemajanduskeskus 2022. aastal
Tartu Loomemajanduskeskus on loomemajanduse arenduskeskus ja inkubaator, mille eesmärgiks on loomemajandusalase teadlikkuse tõstmine, ettevõtluse kasvu kiirendamine ning innovaatiliste ja kõrge lisandväärtusega loomemajanduse ettevõtete tekke toetamine Tartus ja Lõuna-Eestis. Tartu Loomemajanduskeskus on 2022. aasta lõpu seisuga tegutsenud 13 aastat.
Inkubatsioon
- Inkubatsiooniettevõtted
Tartu Loomemajanduskeskuse inkubatsioonis oli 2022. aastal 27 ettevõtet. Aasta jooksul lõppes leping 11 ettevõttel ja liitus 9 uut ettevõtet. LMK inkubatsioonis olid 2022. aastal ettevõtted :
Klotsivabrik OÜ, OÜ Jumalatar, Turdleht OÜ, Lillevoog OÜ, MTÜ Eesti Fotopärand, OÜ Sing Sale Pro, OÜ Silber Studio, MTÜ Kriimani külaselts, OÜ Metsaliisu, Ö Stuudio OÜ, OÜ Nisuma, Ateljee Mandil OÜ, Köömen MTÜ, Geomeetriline Loom OÜ, OÜ Kasvuhoone, Franzraver OÜ, Aparaat OÜ, ASILA OÜ, ILLIMOR OÜ, Me Knit OÜ, I.Allika Mood OÜ, Soixante OÜ, Scopus OÜ, OÜ Puudrinägu, BIBIX OÜ, Siret Ott Design OÜ, BIBZART OÜ.
- Mentorid
LMK-l oli 2022. aasta lõpu seisuga 9 lepingulist mentorit - Andres Kuusik, Triinu Pungits, Katrin Tegova, Kadri Ronk, Meelis Luht, Piret Vapajeva, Anna Gramberg, Signe Somelar-Erikson ja Mari Peetsalu. Mentorkohtumisi inkubantidega oli 2022. aastal kokku 46.
- Auhinnad
Tartu Linnavalitsuse ettevõtluskonkursil „Parim ettevõtja 2021" tunnustati edukaimaks Tartu Loomemajanduskeskuses ettevõte OÜ Klotsivabrik, kelle bränd Amusantly on teinud läbimurde USA turule ning saavutanud olulisi müüginumbreid Amazoni keskkonnas.
11. mail 2022 jagas LMK enda auhindu - Loovsiile. Uustulnuka aunimetuse sai BIBZ STORE ja Bibiana Aarma kui kiire õppija ja õpitu rakendaja. Aasta teo tiitli sai sotsiaalne ettevõte Köömen Dan Pritsi juhtimisel. Köömen tegutseb toitlustuses ja toetab toidukultuuri arendamise kaudu sisserännanute integreerimist Eestisse. Aasta eksportijaks nimetati parimate eksporditulemuste eest Anu Aun, kes veab ettevõtet Klotsivabrik ning kahte brändi, Amusantly ja Tubly. Aasta ettevõtte tiitli vääriliseks peeti Ö Stuudiot, kel olid ette näidata kõige parem käive. Aasta kolleegiks valiti LMK ettevõtluskonsultant Juta Kuhlberg. Tunnustused anti 2021. aasta tegevuse eest. Loovsiili auhind prinditakse välja 3D printeriga ja see kujutab siili, kes sümboliseerib nutikust ja loovust.
Podcast Loomeka lood
2022. aastal salvestati podcasti “Loomeka lood” sarjas 7 saadet, külalisteks olid LMK inkubandid: Scopus Studio ja Kirke Leinatamm, BIBZ Store ja Bibiana Aarma, Redis ja Key Külaots, Ateljee Mandil ja Mairit Paluvee, iLLIMOR ja Liis Tiisvelt, Köömen ja Dan Prits ning Etnowerk ja Annika Vaalma ning Liina Laanoja. Lisaks valmis koostöös tARTu Häälega skulptuurioksjoni teemaline podcast. Saates vestlesid Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski, Tartu Loomemajanduskeskuse tegevjuht Külli Hansen ning Voronja galerii ja tARTu poe eestvedaja Raul Oreškin.
Disainipood Loomekas
1. juulil avas Tartu Loomemajanduskeskus Tartu kesklinnas, aadressil Küüni tn 4 kohalike disainereid esindava disainipood-galerii Loomekas. Ühelt poolt toimib see kui disainipood ja esitluspaik, teiselt poolt tegemist tooteinkubaatoriga, kust disainerid saavad tagasisidet oma toodete disainile ja kohtuvad klientidega. Loomeka poest võib leida nii rõivaid, aksessuaare, keraamikat kui ka kodutekstiile ja muid disaintooteid.
2022. aasta lõpus oli Loomeka poes esindatud 47 disainerit.
Kuue tegutsemiskuu jooksul toimusid Loomekas ka erinevad Pop-Up galeriimüügid, seeria avas disainer Bibiana Aarma, kelle loodud on ka poe siseseinale maalitud seinamaal.
Disainipood võttis osa ka linna ettevõtlusnädala üritustest ja selle raames korraldatid erinevaid töötubasid. Naha - ja aksessuaaride disainer Tiina Androni viis läbi töötoa aksessuaaridest, kunstnik ja stilist Katrin Kirsipuu rääkis stilistikast ning taaskasutusmoe brändi Redis looja Key Külaots tutvustas redisainimist.
SÜNDMUSED
- Tulevikumoe häkaton
Tulevikumoe häkatoni korraldas tartu Loomemajanduskeskus koostöös Tartu Ärinõuandlaga ning see toimus 18. märtsil SPARK HUB ruumides. Häkatoni uuris moe tulevikku moodi mõjutavaid teemasid keskendudes jätkusuutlikkusele, materjalitehnoloogiale ja digivõimalustele.
Häkatonist võttis osa 51 noort moeloojat, tudengit ja ettevõtjat, kes tulid kohale Eesti erinevatest paikadest. Inspiratsiooniesinejatena esinesid materjaliteadlane Kaija Põhako-Esko, doktorant ja kosmosekostüümide disainer Anna Talvi ning moelooja Xenia Joost, kes rääkis enda kui moelooja valikutest rohelise ja digitaalse moe äärmuste vahel.
Osalenud tiime juhendasid mentorid ja anti välja erinevaid auhindu, mille panid välja Civitta, Tartu2024, Loov Eesti, Tartumaa Omavalitsuste Liit, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu Loomemajanduskeskus ja turunduskonsultant Marelle Ellen. Peaauhinna võitis Liis Tiisvelti juhitud tiim, mis arendab purustatud tekstiilist pakendeid.
- Skulptuurioksjon ja näitus
Tartu Loomemajanduskeskus ja Voronja galerii korraldasid ühiselt Eesti esimese skulptuurioksjoni, mis toimus 17. mail tARTu poes Aparaaditehases. Oksjonil osales 32 autorit 50 teosega, millest 24 müüdi ära. Kõige kallimalt müüdi Andreas Tukmanni töö “Iseseisev”, mis osteti hinnaga 3000 eurot. Skulptuurioksjoni näitus oli tARTu poes avatud 9.04 - 16.05.2022.
- Antoniuse moeetendus
Moeetendus „Antonius 2022“ toimus 24. augustil Tartu ülikooli muuseumis. Etendusega tähistati moeetenduse kümnendat toimumisaastat ning publik sai nautida ready-to wear moodi. Moeetenduse osalejatele toimusid ettevalmistavad koolitused ja seminarid ning etendusega samal päeval peeti ka digitaalset moodi tutvustav seminar, mida juhtis Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant Kirke Leinatamm. Esmakordselt tutvustati ka moeetenduse raames digitaalset moekollektsioooni.
Oma kollektsioonidega astusid üles Key Külaots, Maria Petraityte, Kaire Avi, Susanna Peters, COLLAB4MOOD (Paul Berg, OMOM Concept, Fibami, LÕÕM), Viktorija Kuliavaite, Otto Antson, Anu Sirkas ning disainiduo Merily Mikiver ja Marion Mölder.
Etenduse järel anti välja mitmeid auhindu, mille panid välja Kaubamaja, ettevõte Hartwall, Tartu Loomemajanduskeskus ja Tallinna Loomeinkubaator. Peaauhinna võitis leedulane Viktorija Kuliavaite oma kollektsiooniga „Scandsand“.
- sTARTUp Day
Tartu Loomemajanduskeskus korraldas 26. augustil sTARTUp Day raames CREATIVE INDUSTRIES pitchingvõistluse, kus astusid üles seitse ettevõtet:
- Andra Vabar, Gläm Rent
- Mariann Lukka, Low imPACK
- Siim Karro, MYCEEN
- Stefan Dedovic, sTARTUS
- Egert Paulberg, Paul Berg
- Maarit Toompuu, Kõnekindlus
- Kirke Leinatamm, Chameo
Võistluse peaauhinna, Meelis Luht Coachingult 2000 eurot rahalise arengutoetuse ja 1500 euro väärtuses coachimist võitis Low imPACK.
Tartu Loomemajanduskeskuse eriauhinna, milleks oli 6 kuud inkubatsiooniprogrammi, pälvis Chameo. Tallinna Loomeinkubaatori auhinna, milleks oli üks vabalt valitud koolitus ja kolm konsultatsiooni Tallinna Loomeinkubaatori konsultandilt, pälvis Gläm Rent. Tartu 2024 auhinna sai ettevõte Paul Berg. Auhinnaks on Tartu 2024 fännitooted ja potentsiaalne riiete tellimus Paul Bergist Tartu 2024 meeskonnale. Loov Eesti auhinna, milleks oli pääs rahvusvahelise võistluse Creative Business Cup eesti finaalvooru, võitis Kõnekindlus.
- Tartu ettevõtlusnädal
3.-6. oktoobrini toimus Tartus ettevõtlusnädal. Tartu Loomemajanduskeskus ja disainipood Loomekas olid ettevõtlusnädalal kõikidel päevadel sündmusi korraldamas. 3. oktoobril oli võimalik tulla tutvuda Tartu Loomemajanduskeskuse ettevõtetega Kalevi tänaval ja Antoniuse õues.
Teisipäeval, 4. oktoobril avati Loomeka disainipoes efektse šõuga Tartu 2024 nurk, esitleti Tartu 2024 fännitooteid ning esinesid Shate tantsukooli tantsijad.
4.-6. oktoobrini leidsid Loomeka poes aset erinevad disainitöötoad, mida viisid läbi Tiina Andron, Katrin Kirsipuu ja Key Külaots.
Koostöös Tartu Ärinõuandlaga korraldas Tartu Loomemajanduskeskus ettevõtlusnädalal ka noortekonverentsi „Õpilasfirma – võimalus Sinu jaoks?!“. Selle raames juhtis Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen noortele suunatud ajurünnakut ettevõtluseks sobivate ideede genereerimiseks, mille käigus ta tutvustas ka keskuses tegutsevate ja taaskasutusele suunatud ettevõtete ärimudeleid.
- Kellawärk
Disainiturg „Kellawärk“ toimus 10. detsembril 11. korda ning seekord Tartu Loomemajanduskeskuses. Kauplemas oli 30 disaineri üle Eesti. Oma toodetega olid kohal Redis, Bibzart, Me Knit, Uup, Killud, Lumm, Ellu sallid, Karl Ader, Triibuviiner, Siret Ott Design, Tõrv Stuudio, Isti Tsiin ja paljud teised. Disainiturg oli edukas ja ostlejate huvi disaintoodete vastu suur.
Tartu Filmifond
1) Toetuste eraldamine
Tartu Filmifond, mille aastane toetuste eelarve on 150 000 eurot, tegi 2022. aastal kaasfinantseerimise otsused 7 filmi osas:
1) Allfilm OÜ, “Biwa järve 8 nägu”
2) Amrion OÜ, “Must auk”
3) Stellar Film OÜ, “Pimeala”
4) Taiga Film OÜ, “Kui seda parki ees ei oleks”
5) Three Brothers OÜ, “Varaküps”
6) Kuukulgur Film OÜ, “Aurora”
7) Alexandra Film OÜ, “Savvusanna sõsarad”
Režissöör Anna Hintsi esimene täispikk dokumentaalfilm "Savvusanna sõsarad" esilinastus ka 2023. aasta jaanuaris toimuva Sundance'i filmifestivali maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammis ning võitis festivalilt režissööri peapreemia.
2) Tartu Filmifondi muu tegevus
- töötasime välja ja Tartu linavolikogu poolt kinnitati Tartu Filmifondist toetuse eraldamise määrus;
- käivad läbirääkimised Lõuna-Eesti maakondadega filmifondi tegevuste laiendamiseks, toetuseelarve suurendamiseks ning ühtse Lõuna-Eesti filmiklastri loomiseks;
- algatasime Tartumaa filmikogukonna andmebaasi koostamise.
ANTONIUSE ÕU
- Antoniuse õue kultuuriprogramm
2022. aastal toimusid iga-aastased Muusikasuve kontserdisarja kontserdid (9tk), hoovis leidsid aasta jooksul aset ka teised üritused, etendused ja kontserdid. Kokku toimus 2022. aastal Antoniuse õues 25 avaliku kontserti/etendust, lisaks korraldati ka kinniseid eraüritusi.
- Antoniuse õue arengu planeerimine
Koostöös mentor Indrek Maripuuga viidi läbi Antoniuse õue arengupotentsiaali kaardistus ja töötati välja esmased tulevikuvisioonid õue arendamiseks turiste ligitõmbavaks keskkonnaks.
ARENDUSTEGEVUSED TARTUMAAL
- Loomeettevõtjate loovhommikud Elvas
Elva valla tellimusel ja Tartumaa Arendusseltsi rahastusel alustas Tartu Loomemajanduskeskus septembris 2022 aastast koolitusprogrammi Elva valla loomeettevõtjatele. Selle raames tõstetakse Elva valla ettevõtjate ettevõtlusalaseid teadmiseid ja oskuseid ning luuakse ettevõtete tugivõrgustik. Lisaks pakutakse ettevõtetele mentorlusprogrammi ja suviseid õppereise.
- Osalus arengukavade väljatöötamises
Tartu Loomemajanduskeskuse esindajad olid kaasatud Tartumaa Omavalitsuste Liidu ja Tartumaa Arendusseltsi arengustrateegiate ja tegevusplaanide väljatöötamises.
RAHVUSVAHELISED PROJEKTID
- Be the Future
2022. aastal lõppes ära Kesk-Läänemere programmi poolt rahastatud kolmeaastane projekt BE the Future. Projekt oli suunatud keskastme neidudele, kes arendasid kuukuise perioodi jooksul mentorite toel oma ettevõlusideid. Projektis moodustati tiimid, milles osalesid eesti, rootsi ja läti tüdrukud ning kuuekuiseid arendusperioodi viidi läbi neli. Projekti läbis ligi 200 tüdrukut, eestlasi osales 64. Projekti juhtpartner oli Emax Sweden Economic Association Rootsist ning partnerid olid Green and Smart Technology Cluster Lätist ja Tartu Loomemajanduskeskus Eestist.
- Going Global Georgia 2
Projekti eesmärgiks on Gruusia väike- ja mikroettevõtjate, ettevõtlushuviliste noorte ning ettevõtluskoolitajate teadmiste ja oskuste suurendamine ettevõtlust toetavate veebikeskkondade kasutamisel. Projekti raames viivad Eesti koolitajad läbi rea veebikoolitusi, mis annavad baasteadmisi erinevate sotsiaalmeedia kanalite ning platvormide kasutamisest ettevõtluses. Projekti rahastas Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning see kestab kestab 01.01.2022 - 31.12.2023. Projekti gruusiapoolne partner on ettevõte Crystal Consulting.
- Ukraina projekt „Uart`n`Business“
Projekti “Uart`n`Business” rahastas Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning see kestab 1. novembrist 2021 kuni oktoobri lõpuni 2023. Projekti partner Ukrainas on Khersoni Kaubandus-Tööstuskoda. Sõja tõttu Ukrainas pidime planeerima ümber projekti tegevusi. Hersoni projektijuht töötab alates 2022 juunikuust Tartus. Toimunud on loovettevõttega alustamise, LinkedIn ja brändingu koolitused. 2023. aastal on kuni 10 Ukraina ettevõtjal võimalus sõita õppe- ja kontaktreisile Eestisse, samuti pakume Ukraina ettevõtjatele meie mentorite tuge.
- ARTWORK
Erasmus+ projekt „Artwork – a better future for all throught creativity“ projekt algas aprillis 2021 ja kestab 2 aastat. Projekti juhtpartner on uNIT Austriast, osalevad ka partnerid Saksamaalt, Soomest, Taanist ja Eestist. Projekti eesmärk on töötada välja õppematerjalid ja kursused koolitajatele, kes soovivad rakendada erinevate valdkondade loomeinimeste kompetentse ja oskuseid. 2022. aastal said valmis mitmed õppematerjalid, mis muutuvad avalikuks 2023. aastal ning osa neist tõlgitakse ka eesti keelde.
- Hack that Fashion
Kaheaastast projekti rahastab Creative Europe programm ning see toob kokku jätkusuutliku moe teemadega tegelevad organisatsioonid Kreekast, Hispaaniast ja Eestist. Projekti esimesel aastal, 2022. aastal valmis kaks alustavatele moeettevõtjatele suunatud õppematerjalide kogumikku, mis aitavad moeloojatel mõelda läbi oma ärimudeleid ja ettevõtluspotentsiaali, et arendada jätkusuutlikku moodi ja kasutada digivahendeid ja -võimalusi oma ettevõtluse ning ärimudeli arendamisel.
- Upcycling Clothes and Minds
Projekti rahastab Erasmus+ Programm ning selle raames teevad Tartu Loomemajanduskeskusega koostööd Saksamaa ja Portugali organisatsioonid, mis on spetsialiseerunud koolituste ja info jagamisele jätkusuutliku ning ringmajanduslike ärimudelite oskuste arendamisele. 2022. aastal valmis parimate praktikate kogumik ja veebileht, kuhu on koondatud info osalevate riikide inspireerivatest ettevõtjatest.
- TwinHubs
Oktoobrist 2022 kuni juunini 2023 osaleb loomemajanduskeskus projektis “Twin Hubs”, kus organisatsiooni partneriks on sotsiaalse ettevõtluse ja loomemajanduse edendamisega tegelev ühing INOGAR Istanbulist. Koostöö sisuks on kogemuste vahetus, kogukonnavahetus ja ühine üritus kogukonnaliikmetele projekti lõpus, 2023. aasta juunikuus.
- Filmiresidentuurid
Koostöös Tartu Filmiseltsiga osaleb Tartu Loomemajanduskeskus projektis, mida rahastab Põhjamaade mobiilsusprogramm ja mille kaudu kutsutakse Eestisse residentuuri filmitegijaid kogu maailmast. Projekti kaudu kaetakse filmitegijate stipendiumite kulu Lõuna-Eestis viibimise perioodil.