Foto autor: Maria Kilk


Esmakordselt PÖFF-i 26-aastase ajaloo jooksul toimus PÖFF Industry & Baltic Event programmi raames filmiprofessionaalidele suunatud sündmus Lõuna-Eestis, Tartus.

13.-14. novembrini toimunud Location Session Tartu üritusest võttis osa ligi 30 osalejat, sealhulgas lokatsioonijuhid, produtsendid, avaliku sektori ja regionaalsete filmifondide esindajad Eestist, Lätis ja Soomest.

Esimesel päeval osalesid külalised Tartu linna, selle eripärasemaid piirkondi, potentsiaalseid võttekohti ja filmitaristut tutvustaval FAM-tuuril. Teisel päeval toimunud seminar "Unlocking the success in location based productions" pakkus osalejatele võimaluse sissevaateks filmivõtete korraldamise põnevasse ja väljakutseid pakkuvasse maailma. Ürituse avasid Tartu loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen ja Tartu abilinnapea Raimond Tamm. Seminaril esinesid rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid, sealhulgas Film Estonia juht Nele Paves ning Vilnius Film Commission juht Jurate Pazikaite. Peaesineja oli UK-s resideeruv lokatsioonide juht EJ Richards, kelle mitmekülgne karjäär on kestnud peaaegu kolm aastakümmet, mille kestel ta on töötanud erinevate filmiprojektidega, alates Briti sõltumatutest filmidest kuni Hollywoodi kassahittideni (Infinite, The Conjuring, The Aeronauts).  

EJ Richards’i poolt jagatud kogemus oli väga huvitav just sellest vaatenurgast, kuidas juhtida filmivõtteid, mis tulevad väikelinna, nagu seda on Halifax UK-S, kus on ligikaudu 104 000 elanikku ja kus filmiti osaliselt Marveli seriaali „Secret Invasion“, kus peaosas on selline staar nagu Samuel L. Jackson.

Vilniuses on filmivõtteid korraldanud sellised suurtootjad nagu HBO ja Netflix (Stranger things, Chernobyl), seega oli Jurate Pazikaite jagatud  kogemus keeruliste ja väljakutseid esitavate võtetega Baltimaades väga põnev ning informatiivne.

Seminar kulmineerus paneeldiskussiooniga, mis andis osalejatele võimaluse arutleda praktiliste teemade üle  sujuva infovahetuse ja koostöö tähtsusest kohalikul tasandil.

“Tartu seminar oli oluline seetõttu, et selle raames said kokku nii võttepaikade juhid ja filmitegijad kui ka kohalike omavalitsuste esindajad, et rääkida väljakutsetest, mis tekivad suurte filmiprojektide toomisel linna. Seminaril toodud Suurbritannia ja Leedu kogemused näitavad, et lisaks teede sulgemise ja parkimise korraldamisega seotud teemadele, on väga oluline näiteks avalikkuse informeerimine,” jagab oma ürituse muljeid Külli Hansen, Tartu Filmifondi juht.  “Kui mõne filmiprojekti raames on vaja korraldada plahvatusi, kihutada autodega läbi Supilinna või tuua peatänavatele marssima mundrit kandvaid sõjamehi, on linlastele info jagamine äärmiselt oluline. Teiste riikide kogemus näitab, et kui kohalikud elanikud saavad piisavalt eelinfot filmivõtete kohta, on nad valmis taluma ajutisi ebamugavusi linnaruumis, kuid on hiljem uhked oma linna üle, kui see on mõne tuntud filmi või seriaali võttepaigaks. Ma usun, et Tartus on vajalik potentsiaal olemas ja oleme suuremateks välisproduktsioonideks valmis.” 

Location Session Tartu oli hariv ja inspiratsioonirohke sündmus, mis üksnes  ei tutvustanud Tartu linna kui filmivõtete jaoks sobivat asukohta, vaid tugevdas ka linna ja Lõuna-Eesti tuntust ning positsiooni  Eesti filmitööstuse maastikul.

 

Võttekohtade koordinaator Toomas Külaots: “Minu jaoks oli väga huvitav kuulata välismaa kolleegide tööprotsessist ja probleemilahendustest. Lisaks leidsin uusi häid kontakte ning oluline oli ka lõbus suhtlus vanade kolleegidega. Ja lisaks oli endal tartlasena äärmiselt meeldiv  vaadata, et kohalik filmifond on nii aktiivne ja südamega tegutsev, sest Tartul ja selle ümbrusel on väga palju pakkuda filmitegijatele.”


Ürituse peakorraldajateks olid Tartu Filmifond ja PÖFF. Partneriteks Viru Filmifond, Film Estonia, LMGI ja PÖFF Tartu. Üritust kaasrahastatakse Eesti EL välispiiri programmist.

Sündmuse koduleht:

Locationsessiontartu.ee 

Fotogalerii (autor Maria Kilk).

 

tartu linnregionaalarengu fond